Starożytna Grecja – Skandale

Czy Starożytna Grecja była oazą spokoju, gdzie ludzie wyłącznie się kochali i chodzili na wspaniałe teatralne spektakle? Mogłoby się tak niektórym wydawać, ale to niestety duży błąd i tak naprawdę ilość konfliktów z jakimi można się tam spotkać jest praktycznie nieograniczona. Może to zaskakujące, ale ludzie w starożytności byli niezwykle porywczy, a tereny Grecji dodatkowo są doskonałym przykładem takiego narodu, który jest bardzo aktywny i pojawienie się konfliktów nie stanowi o niczym dziwnym. Jakie więc skandale miały miejsce w starożytnej Grecji, na co przede wszystkim można wskazać, jak pokazać życie w tamtym kraju? Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że Starożytna Grecja to miejsce, gdzie mieliśmy wiele miast tworzących coś na kształt Państwa, ale w zupełnie innym charakterze niż to co znane jest nam współcześnie i to jak się zdaje będzie sprawą kluczową, by rozważyć Grecję i zdarzenia jakie tam często miały miejsce w charakterze skandali.

Wojny między Polis – wiele problemów, dużo konfliktów

Klasyczna Hellada to przede wszystkim wiele różnych miast, które tworzyły różne struktury, miały różny charakter. Jednocześnie jednak trzeba sobie powiedzieć, że jak to wśród ludzi musiały pojawiać się konflikty i walki o władzę. Największe miejskie potęgi a więc Ateny i Sparta prowadziły wiele wojen. Konflikty miedzy poszczególnymi Polisami bardzo często miały właśnie charakter skandaliczny, ponieważ mimo wielu sojuszy nawiązywanych wcześniej dochodziło do rozwoju konfliktów w takim charakterze, który prowadził do sytuacji, w której zrywano sojusze i rozpoczynała się współpraca na innym polu, o czym niektórzy sojusznicy nawet nie wiedzieli. To właśnie taka sytuacja, na którą trzeba zwrócić uwagę, ponieważ bardzo często wcześniejszy sojusznik nawet już nie wiedział, że ktoś jest w innym obozie i tak naprawdę nie ma już współpracy, a ktoś kto pomagał staje się wrogiem. Dlatego takie działania można określić właśnie jako te skandale o militarnym charakterze, które miały miejsce w Greckich Polis, bardzo często w trakcie greckich wojen.

Walka w Igrzyskach – czy doping to wymysł współczesnych?

Pewnie większości współczesnych nam osób wydaje się, że okres starożytnej Grecji to piękno zmagań sportowych w ramach Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście wiele osób ma pełne przekonanie, że to właśnie najważniejsze osiągnięcie starożytnych, że byli w stanie stworzyć ideał sportowych zmagań. Ale czy te piękne igrzyska, które mamy przed oczami rzeczywiście takimi były? Tak naprawdę właśnie zmagania na igrzyskach były oczywiście przyczyną największej ilości skandali w starożytnym świecie. Może wiele osób kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy, ale czasy starożytności to okres, gdy zwycięzcy Igrzysk byli bohaterami, dlatego nie ma się co dziwić, że każdy z nich chciał zwyciężyć, by jednak stało się to możliwe musieli być lepsi w jakieś mierze od swoich przeciwników. I dlatego wśród tych różnych pomysłów na zwycięstwo było wiele nieczystych zagrań.

Dopuszczony doping

Ogólne założenie starożytnych igrzysk było takie, że każdy może decydować się na stosowanie wspomagaczy, by wygrać zawody. Tak naprawdę można więc powiedzieć, że nie było ograniczonego dopingu, co współcześnie już ma miejsce. Z drugiej strony jednak szukano takich rozwiązań, dzięki którym to zwycięstwo mogło stać się możliwe. Niekiedy jednak były również działania podejmowane w taki sposób, który nie był dopuszczalny a mianowicie stosowanie czarnej magii, która była zakazana. Jak się jednak okazuje co rusz pojawiały się skandale, w ramach których okazywało się, że właśnie zawodnicy z tej różnej czarnej magii chcą korzystać i próbują rzucać czary na zawodników co właśnie w starożytnych igrzyskach było zakazane.

Korupcja w starożytności

Trzeba sobie powiedzieć, że również korupcja nie jest wymysłem współczesnych i to tak naprawdę działania, które znane są od czasów starożytnych. Na co warto wskazać? Przede wszystkim to, że już w starożytności korupcja była zakazana, jednak skandale korupcyjne przy każdych kolejnych igrzyskach były czymś zupełnie normalnym i praktycznie się powtarzały. Jeśli chodzi o konsekwencje takich skandali sportowcy byli zmuszeni do tego, by płacić specjalne grzywny. Jednocześnie jednak nie były to sytuacje, w których zwycięzca medali tracił je nawet mimo tego, że wyniki zawodów były z góry ustalone. Dlatego właśnie należy sobie powiedzieć, że korupcja to część życia nie współczesnych sportów, ale życia sportów i igrzysk od ich początku.

Widać więc wyraźnie, że starożytna Grecja nie była oazą spokoju i kultury, ale takim miejscem, gdzie również wybuchały skandale, gdzie także działo się wiele i nie do końca były to zachowania, które służyły ludziom. Często okazywało się, że te zachowania i standardy były na bardzo niskim poziomie, dlatego skandale były tam na każdym kroku.