Trzeba się zgodzić z tym, że Starożytny Rzym to miejsce wyjątkowe dla historii świata. Kultura tam wykształcona, formy władz, prawo, obyczaje wpływają na nasze współczesne życie i nie da się temu zaprzeczyć. Z drugiej strony jednak nie ma co wierzyć, że było to miasto bez żadnych wad, cudowne, rozwijające się idealnie w każdym kierunku, gdzie nie było problemów. To praktycznie złuda, której nie powinniśmy się poddać. Jaki więc Rzym był naprawdę? W rzeczywistości był on przede wszystkim, niesamowicie rozwinięty, dawał nam wiele możliwości i dlatego warto było się z nim zapoznać nie tylko przez piękną kulturę, ale poznać go również od tej innej strony, by zobaczyć, że nie było to miasto bez wad. Nie można zapominać o wielu okrutnych działaniach Rzymu na rzecz podbitych ludów czy też działań, które były podejmowane, by wzmacniać znaczenie niewolnictwa. Rzym to również miasto niesamowitych różnic jakie istniały pośród ludzi tam mieszkających. Oczywiście tak jak w każdym społeczeństwie były skandale, tak również skandale mają miejsce we współczesnym życiu, tak i w Rzymie było wiele takich wydarzeń, które obecnie moglibyśmy określić jako skandaliczne. Tak więc właśnie będziemy chcieli powiedzieć o kilku różnych skandalach jakie miały miejsce w okresie Rzymu starożytnego.

Co może nas zaskoczyć z historii Rzymu?

Pierwszy skandal jaki można tutaj wspomnieć to oczywiście morderstwo jakie zostało dokonane na najwyższej władzy, właściwie na Bogu, bo jako taki określał się Juliusz Cezar przez jego najbliższego współpracownika. Pewnie każdy z nas zna słowa „I ty Brutusie przeciwko mnie” – to właśnie znak skandalu jaki miał miejsce w Rzymie, gdy doszło do morderstwa Juliusza Cezara. Z drugiej strony jeśli chodzi o skandale to tak jak współcześnie tak i w starożytnym Rzymie będą one przede wszystkim związane z władzą. Idąc tym tropem można powiedzieć, że trzecia żona cesarza Klaudiusza miała około 150 kochanków, założyła się również z jedną z rzymskich prostytutek, że zaliczy więcej mężczyzn w dzień niż prostytutka w nocy i jak można się spodziewać cesarzowa była zwyciężczynią tego właśnie zakładu. Wracając do Juliusza Cezara można powiedzieć, że również miał wiele kochanek a najsłynniejsza była oczywiście Kleopatra, która urodziła Cezariona, jedynego syna Cezara, z nim również przyjechała na zaproszenie do Rzymu razem ze swoim mężem. Jednocześnie przedstawia się również Cezara jako tego, który miał zmienić prawo tak, by mieć tyle żon ile tylko będzie chciał. Większość skandali Rzymu to oczywiście sprawy seksualne. Warto tutaj powiedzieć również o Kaligulii, który przygotowywał uczty dla świeżo upieczonych małżonków, a jeśli żona przypadła mu do gustu zabierał ją do swoich komnat, by potem opowiedzieć mężowi co z nią robił, a niekiedy rozwodził małżeństwo.

A może historia Nerona?

Czas może przejść również do Nerona, który miał wiele różnych pomysłów na życie, w tym takie o skandalicznym charakterze. Ciekawym zajęciem było przebieranie się w skóry zwierząt i następnie wypuszczanie się z klatki prosto na związaną ofiarę. Nie można również zapominać o skandalicznym zachowaniu Nerona, który zdecydował się na podpalenie Rzymu tylko po to, by w ten sposób osiągnąć dla siebie inspirację, dla swojej wątpliwej jakościowo twórczości, którą jednak sam uważał za boską. No i wracając do ekscesów Kaliguli można powiedzieć o jego pomyśle na odbudowanie Rzymskiego majątku. W pałacu przygotował burdel, gdzie ludzie mogli korzystać z usług na kredyt, z tak wysokim procentem, że nie byli w stanie długi spłacić, po czym ich majątek szedł w konfiskatę i pojawiał się już w rękach władcy. Taki swoisty sposób na pokonanie kryzysu finansowego na terenie Rzymu. I zostając przy ulubionym cesarzu Kaliguli nie można zapominać o jego swoistym sposobie na generowanie skandali. Zmuszał ludzi do współżycia z jego siostrami a następnie kazał ich stawiać przed sądem za cudzołóstwo i zdradę, oczywiści wyrok był znany i tak można było wygenerować sobie kolejne skandale, na których chyba najbardziej mu zależało. Przybrany syn Oktawian August prawdopodobnie nie był zbyt dumny z córki, która jak mówią badacze zaliczyła praktycznie całe miasto. Jej liczne skandale doprowadziły do rozwoju aż w końcu wygnania na Pandaterię. Tyberiusz natomiast zatrudniał ekspertów od seksu i obserwował ich poczynanie, w swoim pałacu budował również dużą bibliotekę z dziełami erotycznymi.

Czytając tak o Rzymie i jego skandalach można powiedzieć, że to miasto, które miało jakiś chory punkt widzenia na życie i seksualność. Ten właśnie punkt widzenia wprowadzali w życie i starali się tworzyć coś na kształt imperium seksu. Większość skandali jakie tam miały miejsce było związanych właśnie z seksualnością i różnymi jej formami, najczęściej wyuzdanymi, połączonymi z cudzołóstwem, niekiedy również kazirodztwem.